





OLEVS 3690 Men’s Quartz Watch
$97.90 Original price was: $97.90.$74.90Current price is: $74.90.
The OLEVS 3690 is a classic men’s quartz wristwatch featuring a luminous display, stainless steel band, and durable alloy case. Designed with a 41mm dial and folding clasp for secure wear, it blends timeless style with dependable performance.

OLEVS 3690 Men’s Quartz Watch







| Key Attributes | Details |
|---|---|
| Brand Name | OLEVS |
| Model Number | 3690 |
| Movement | Quartz |
| User | Men |
| Type | Fashion |
| Feature | Luminous |
| Case Material | Alloy |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 9 mm |
| Dial Diameter | 41 mm |
| Dial Window Material Type | Coated Glass |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Clasp Type | Folding Clasp with Safety |
| Band Length | 20 cm (7.87 in) |
| Water Resistance Depth | 3 BAR |

| Color | Black, BLUE, WHITE |
|---|
After your payment is verified, it may take up to 24 hours to process and ship your order. This does not include weekends or holidays. Purchases made after 9 am PST will not be shipped out until the next business day. If you order after 9 am PST on a Friday, your order will likely be shipped out on the following Monday. Please refer to the chart below for rates/times.
Delivery Time: CLICK HERE
RETURNS
Any new product can be returned for a full refund or store credit within 60 days of delivery. We offer free and easy returns for all domestic and international orders over $50 USD. Please contact Customer Support to schedule the return and receive a prepaid return label. Expedited shipping charges are non-refundable.
For international returns under $50 USD, the customer is responsible for return shipping.
Warranty periods range from 12 months. Typically the warranty does not cover: battery, crystal, strap or bracelet; damage resulting from improper handling, lack of care, accidents or normal wear and tear; damage from contact with objects; water damage.
Related products
Black
ROSE
ROSE BLACK
SILVER BLACK Olevs Watch 2871 Luxury Fashion Quartz Analog Watch
BLACK MEN
Black Silver for Men
BLACK WOMEN
GOLD MEN
GOLD WOMEN
Red for Women OLEVS 8697 Minimalist Diamond Couple Watches for Lovers
GOLD
Gold White
WHITE OLEVS Watch 5567 Original Quartz Movement
Black
BLUE
WHITE
BLACK MEN
BLACK WOMEN
BLUE MEN
BLUE WOMEN
WHITE MEN
WHITE WOMEN
YELLOW
Yellow Men
Yellow Women



