OLEVS 9007 Leather Women Quartz Watch
$56.99
Stylish and elegant, the OLEVS 9007 women’s watch features a round case with coated glass dial window. The alloy construction ensures durability, while the folding clasp with safety provides a secure fit. With water resistance up to 3BAR, this fashion-forward timepiece is perfect for any occasion.

OLEVS 9007 Leather Women Quartz Watch










| Feature | Details |
|---|---|
| Dial Window Material Type | Coated Glass |
| Case Shape | Round |
| Band Length | 22cm |
| Clasp Type | Folding Clasp with Safety |
| Water Resistance Depth | 3BAR |
| Type | Fashion |
| Case Material | ALLOY |
| User | Women |
| Dial Diameter | 34mm |
| Band Width | 16mm |
| Case Thickness | 10mm |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Number | 9007 |
| Color | Black, WHITE |
|---|
After your payment is verified, it may take up to 24 hours to process and ship your order. This does not include weekends or holidays. Purchases made after 9 am PST will not be shipped out until the next business day. If you order after 9 am PST on a Friday, your order will likely be shipped out on the following Monday. Please refer to the chart below for rates/times.
Delivery Time: CLICK HERE
RETURNS
Any new product can be returned for a full refund or store credit within 60 days of delivery. We offer free and easy returns for all domestic and international orders over $50 USD. Please contact Customer Support to schedule the return and receive a prepaid return label. Expedited shipping charges are non-refundable.
For international returns under $50 USD, the customer is responsible for return shipping.
Warranty periods range from 12 months. Typically the warranty does not cover: battery, crystal, strap or bracelet; damage resulting from improper handling, lack of care, accidents or normal wear and tear; damage from contact with objects; water damage.
Related products
Green
Pink
RED OLEVS Watch 3605-1 Malachite Texture Dial Design
RED
WHITE
White Ceramic Olevs 6622 Ceramics Bracelet Mechanical watch
$107.00 – $117.96Price range: $107.00 through $117.96
Green
RED
WHITE Olevs Watch 3606 Flower Designed Quartz
GOLD RED
Gold White
RED
WHITE







