OLEVS 3688 Men’s Luxury Chronograph Watch








| Key Attributes | Details |
|---|---|
| Material | Alloy |
| Clasp Type | Push Button Hidden Clasp |
| Dial Diameter | 45 mm |
| Water Resistance Depth | 3 BAR |
| Band Width | 20 mm (0.79 in) |
| Band Length | 22 cm (8.66 in) |
| Movement Brand | Quartz |
| Case Material | Alloy |
| Feature | Day/Date, Water Resistant, Waterproof, Week Display |
| User | Men |
| Case Shape | Round |
| Dial Display | Pointer |
| Case Thickness | 11.5 mm |
| Dial Window Material Type | Coated Glass |
| Type | Charm, Fashion, Limited Edition, Luxury, Sport |
| Band Material Type | Rubber, Silicone |
| Model Number | 3688 |
| Brand Name | OLEVS |
| Battery Life | 2 years |

| Color | Black, BLUE, BLUE SILVER, Gray, ORANGE |
|---|
After your payment is verified, it may take up to 24 hours to process and ship your order. This does not include weekends or holidays. Purchases made after 9 am PST will not be shipped out until the next business day. If you order after 9 am PST on a Friday, your order will likely be shipped out on the following Monday. Please refer to the chart below for rates/times.
Delivery Time: CLICK HERE
RETURNS
Any new product can be returned for a full refund or store credit within 60 days of delivery. We offer free and easy returns for all domestic and international orders over $50 USD. Please contact Customer Support to schedule the return and receive a prepaid return label. Expedited shipping charges are non-refundable.
For international returns under $50 USD, the customer is responsible for return shipping.
Warranty periods range from 12 months. Typically the warranty does not cover: battery, crystal, strap or bracelet; damage resulting from improper handling, lack of care, accidents or normal wear and tear; damage from contact with objects; water damage.
Related products
Black
GOLD
WHITE
BLACK DIAL GOLD BAND
BLACK DIAL GOLD WHITE BAND
BLUE BLACK
BLUE DIAL GOLD WHITE BAND OLEVS 9901 Automatic Mechanical
Gold Black
GOLD BLUE Olevs Stainless Steel Watch
BROWN BLACK for MEN
BROWN BLACK FOR WOMEN
BROWN WHITE for MEN
BROWN WHITE FOR WOMEN
Couple Brown Black
Couple Brown White
Couple Silver Black
Couple Silver White
STEEL BLACK for MEN
STEEL BLACK FOR WOMEN
STEEL WHITE for MEN
STEEL WHITE FOR WOMEN OLEVS Watch 5568 Quartz Romantic Moment
$62.99 – $86.99Price range: $62.99 through $86.99
Gold Black
GOLD BLUE
Gold White
ROSE BLACK
Rose Brown
ROSE WHITE









