OLEVS 3622 Men’s Classic Leather Watch
$74.99
The OLEVS 3622 blends sophistication with versatility. Featuring a soft PU leather band, moon phase display, and complete calendar, this luxury quartz watch is both stylish and functional. Water-resistant up to 30 m — a timeless choice for men who value classic design and modern detail.

OLEVS 3622 Men’s Classic Leather Watch – Moon Phase Luxury Quartz








| Key Attributes | Details |
|---|---|
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Depth | 30 m (3 BAR) |
| Band Length | 22 cm (8.66 in) |
| Movement | Japanese Quartz |
| Case Material | Alloy |
| Feature | Moon Phase, Auto Date, Chronograph, Complete Calendar, Waterproof |
| User | Men |
| Case Shape | Round |
| Dial Window Material Type | Coated Glass |
| Type | Fashion, Luxury, Business, Sport |
| Band Material Type | PU Leather |
| Case Back | Stainless Steel |
| Model Number | 3622 |
| Weight | 45 g |
| Color Options | 4 Colors |

| Color | BLACK WHITE, GOLD, WHITE, White Gold |
|---|
After your payment is verified, it may take up to 24 hours to process and ship your order. This does not include weekends or holidays. Purchases made after 9 am PST will not be shipped out until the next business day. If you order after 9 am PST on a Friday, your order will likely be shipped out on the following Monday. Please refer to the chart below for rates/times.
Delivery Time: CLICK HERE
RETURNS
Any new product can be returned for a full refund or store credit within 60 days of delivery. We offer free and easy returns for all domestic and international orders over $50 USD. Please contact Customer Support to schedule the return and receive a prepaid return label. Expedited shipping charges are non-refundable.
For international returns under $50 USD, the customer is responsible for return shipping.
Warranty periods range from 12 months. Typically the warranty does not cover: battery, crystal, strap or bracelet; damage resulting from improper handling, lack of care, accidents or normal wear and tear; damage from contact with objects; water damage.
Related products
Black
BLUE
Gold Black
GOLD BLUE
Gold White OLEVS 6898 Men’s Water-Resistant Steel Strap Quartz Watch
Gold Black
GOLD BLUE
Gold White
ROSE BLACK
Rose Brown
ROSE WHITE OLEVS 2872 Classic Leather Quartz Watch
$62.99
Black
BLUE
WHITE
BLACK MEN
BLACK WOMEN
BLUE MEN
BLUE WOMEN
WHITE MEN
WHITE WOMEN
YELLOW
Yellow Men
Yellow Women OLEVS Watch 5566 Original Quartz Movement
$52.99 – $82.99Price range: $52.99 through $82.99
Belt Black
Black Belt Silver Black
Steel Black
Steel Silver Black









