OLEVS 9991 Chronograph Quartz Watch
$66.99
- Customizable Elegance: The OLEVS 9991 watch features a custom logo design, making it a unique and personalized accessory for men.
- Luxurious Silicone Strap: With a comfortable silicone strap, this chronograph watch combines style and functionality seamlessly.
- Precision Quartz Movement: Keep track of time with confidence, thanks to the reliable quartz movement of the OLEVS 9991. ⌚✨
OLEVS 9991 Chronograph Quartz Watch









| Specification | Details |
|---|---|
| Dial Window Material Type | Coated Glass |
| Case Shape | Round |
| Band Length | 22cm |
| Clasp Type | Folding Clasp with Safety |
| Water Resistance Depth | 3BAR |
| Type | CHARM, Fashion, Luxury, Sport, Antique, Cartoon |
| Case Material | ALLOY |
| User | Men |
| Dial Diameter | 45mm |
| Case Thickness | 12mm |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Number | 9991 |
| Feature | Chronograph, Day/Date, Water Resistant, Waterproof, Luminous |
| Material | ALLOY |
| Band Material Type | Rubber |
| Dial Display | Pointer |
| Battery Life | 3 years |
| Color | Black, BLUE, RED, ROSE GOLD, WHITE |
|---|
After your payment is verified, it may take up to 24 hours to process and ship your order. This does not include weekends or holidays. Purchases made after 9 am PST will not be shipped out until the next business day. If you order after 9 am PST on a Friday, your order will likely be shipped out on the following Monday. Please refer to the chart below for rates/times.
Delivery Time: CLICK HERE
RETURNS
Any new product can be returned for a full refund or store credit within 60 days of delivery. We offer free and easy returns for all domestic and international orders over $50 USD. Please contact Customer Support to schedule the return and receive a prepaid return label. Expedited shipping charges are non-refundable.
For international returns under $50 USD, the customer is responsible for return shipping.
Warranty periods range from 12 months. Typically the warranty does not cover: battery, crystal, strap or bracelet; damage resulting from improper handling, lack of care, accidents or normal wear and tear; damage from contact with objects; water damage.
Related products
Black
Green
BLACK GOLD
GREEN GOLD
OLEVS 2870 Luxury Sports Chronograph Analog Watch
BLACK MEN
Black Silver for Men
BLACK WOMEN
GOLD MEN
GOLD WOMEN
Red for Women
OLEVS 8697 Minimalist Diamond Couple Watches for Lovers
BLUE
RED
WHITE
OLEVS Watch 3602 Hollow Machinery Dial Chronograph
Black
BLUE
WHITE
BLACK MEN
BLACK WOMEN
BLUE MEN
BLUE WOMEN
WHITE MEN
WHITE WOMEN
YELLOW
Yellow Men
Yellow Women

