OLEVS 7091 Automatic Mechanical Watch for Men with Luminous Calendar
$227.96 Original price was: $227.96.$147.94Current price is: $147.94.
The OLEVS 7091 brings together luxury styling and precision engineering, featuring an automatic mechanical movement, luminous hands, a multifunction calendar, and an elegant open-heart dial ā a bold statement piece for modern men.
OLEVS 7091 Automatic Mechanical Watch for Men with Luminous Calendar









| Key Attribute | Details |
|---|---|
| Type | Luxury, Fashion, Sport |
| Style | Business, Elegant, Casual |
| Case Shape | Round |
| Movement | Automatic Mechanical |
| Feature | Open-Heart Design, Luminous Hands, Calendar Display, Waterproof |
| Dial Display | Pointer |
| Dial Window | High-hardness coated mirror |
| Model Number | 7091 |
| Band Material | Stainless Steel (Textured Bracelet) |
| Case Material | Alloy |
| Case Diameter | 42 mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | 21 cm |
| Clasp Type | Bracelet Clasp |
| Water Resistance | 30M (Splash Resistant) |
| Weight | 157 g |
| User | Men |

| Color | Black, GOLD, GOLD BLUE, Golden White, SILVER BLACK, SILVER BLUE, SILVER GRAY, SILVER WHITE |
|---|
After your payment is verified, it may take up to 24 hoursĀ to process and ship your order. This does not include weekends or holidays. Purchases made after 9 am PST will not be shipped out until the next business day. If you order after 9 am PST on a Friday, your order will likely be shipped out on the following Monday. Please refer to the chart below for rates/times.
Delivery Time: CLICKĀ HERE
RETURNS
Any new product can be returned for a full refund or store credit within 60 days of delivery. We offer free and easy returns for all domestic and international orders over $50 USD. Please contact Customer Support to schedule the return and receive a prepaid return label. Expedited shipping charges are non-refundable.
For international returns under $50 USD, the customer is responsible for return shipping.
Warranty periods range from 12 months. Typically the warranty does not cover: battery, crystal, strap or bracelet; damage resulting from improper handling, lack of care, accidents or normal wear and tear; damage from contact with objects; water damage.
Related products
Black
ROSE
ROSE BLACK
SILVER BLACK
Olevs Watch 2871 Luxury Fashion Quartz Analog Watch
Black
BLUE
Gold Black
GOLD BLUE
Gold White
OLEVS 6898 Men’s Water-Resistant Steel Strap Quartz Watch
Gold Black
GOLD BLUE
Gold White
ROSE BLACK
Rose Brown
ROSE WHITE
OLEVS 2872 Classic Leather Quartz Watch
$62.99
GOLD
Gold White
WHITE

