OLEVS 5589 Ceramic Women’s Watch – Quartz Luxury Timepiece










| Key Attribute | Details |
|---|---|
| Type | Fashion, Luxury, Business |
| Case Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Feature | Date Display |
| Dial Window | High hardness coated glass |
| Model Number | 5589 |
| Band Material | Inter-ceramic steel |
| Case Material | Alloy |
| Case Diameter | 36 mm |
| Case Thickness | 10 mm |
| Band Width | 14 mm |
| Band Length | 20 cm |
| Clasp Type | Push Button Hidden Clasp |
| Water Resistance Depth | 3 BAR (30M) |
| Weight | 64 g |
| User | Women |

| Color | RED, WHITE, White Gold |
|---|
After your payment is verified, it may take up to 24 hours to process and ship your order. This does not include weekends or holidays. Purchases made after 9 am PST will not be shipped out until the next business day. If you order after 9 am PST on a Friday, your order will likely be shipped out on the following Monday. Please refer to the chart below for rates/times.
Delivery Time: CLICK HERE
RETURNS
Any new product can be returned for a full refund or store credit within 60 days of delivery. We offer free and easy returns for all domestic and international orders over $50 USD. Please contact Customer Support to schedule the return and receive a prepaid return label. Expedited shipping charges are non-refundable.
For international returns under $50 USD, the customer is responsible for return shipping.
Warranty periods range from 12 months. Typically the warranty does not cover: battery, crystal, strap or bracelet; damage resulting from improper handling, lack of care, accidents or normal wear and tear; damage from contact with objects; water damage.
Related products
Gold Green
Gold Reed
Gold White OLEVS 6642 Prismatic Diamond Luxury Women’s Watch
Black
Gray Olevs 5872 Waterproof Ceramic Watch
BLUE
RED
WHITE







