OLEVS 2933 Men’s Luxury Quartz Watch | Waterproof










| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | Stainless Steel Case |
| Clasp Type | Bracelet Clasp |
| Dial Diameter | 41 mm |
| Water Resistance | 3 BAR |
| Display Type | Pointer |
| Band Width | 20 mm (0.79 in) |
| Band Length | 20 cm (7.87 in) |
| Movement | Quartz |
| Movement Brand | CITIZEN (or leave blank if unknown) |
| Case Material | Alloy |
| Features | Water Resistant, Waterproof, Luminous, Luminous Hands, Calendar |
| Style | Business, Sport, Luxury, Casual, Elegant |
| User | Men |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 10 mm |
| Dial Window Material | Coated Glass |
| Type | Fashion, Luxury, Sport, Business |
| Band Material | Genuine Leather |
| Model Number | 2933 |
| Services | Sample Making, Mould Making Available |
| Brand Name | OLEVS |
| Battery Included | Yes |
| Color | BROWN BLACK, Brown Gold, BROWN WHITE, GOLD Steel, SILVER BLACK, SILVER WHITE, White Gold Steel, WHITE STEEL |
|---|
After your payment is verified, it may take up to 24 hours to process and ship your order. This does not include weekends or holidays. Purchases made after 9 am PST will not be shipped out until the next business day. If you order after 9 am PST on a Friday, your order will likely be shipped out on the following Monday. Please refer to the chart below for rates/times.
Delivery Time: CLICK HERE
RETURNS
Any new product can be returned for a full refund or store credit within 60 days of delivery. We offer free and easy returns for all domestic and international orders over $50 USD. Please contact Customer Support to schedule the return and receive a prepaid return label. Expedited shipping charges are non-refundable.
For international returns under $50 USD, the customer is responsible for return shipping.
Warranty periods range from 12 months. Typically the warranty does not cover: battery, crystal, strap or bracelet; damage resulting from improper handling, lack of care, accidents or normal wear and tear; damage from contact with objects; water damage.
Related products
Black
Gold Black
GOLD BLUE
Gold Green
Green
Pink
Pink Black OLEVS Watch 5885 Luxury Business Quartz Watch
Leather Black
Leather White
Steel Black
Steel Rose Gold Black Olevs Leading Fashion Style Fine Mechanical Watch
BLUE
RED
WHITE OLEVS Watch 3602 Hollow Machinery Dial Chronograph
Black
BLUE
WHITE
BLACK MEN
BLACK WOMEN
BLUE MEN
BLUE WOMEN
WHITE MEN
WHITE WOMEN
YELLOW
Yellow Men
Yellow Women










